KWS
   
 

Vinnare av gratis Aphanomyces- och nematodprov

Glädjande nog var de många som deltog i tävlingen som ingick i vårt utskick med sortinformation i januari.

Rätt svar är enligt följande:

 

1 DAPHNA är marknadens mest högavkastande nematodsort 2015-2017

2 SELMA KWS är marknadens mest högavkastande sort vid Aphanomycesangrepp

3 SMILLA KWS har haft minst stocklöpare i stocklöpningsförsöken 2016-2017

4 RAGNA KWS är marknadens renaste sort

5 CANTONA KWS är nematodsorten med högst sockerhalt

6 ORLENA KWS har haft minst angrepp av mjöldagg i de officiella försöken 2015-2017

 

 

Följande 40 vinnare erbjuds ett gratis Aphanomyces- och nematodprov och kommer att kontaktas av KWS. Observera att gratisprovet måste utnyttjas senast 27 april 2018.

 

Förnamn

Efternamn

Postnr

Ort

Jan

Alwén

23176

Beddingestrand

Jan

Andersson

24592

Staffanstorp

Ola

Andersson

25355

Mörarp

Yngve

Andersson

25477

Fleninge

Peter

Andersson

27656

Hammenhög

Leif

Bengtsson

23364

Bara

Markus

Bengtsson

26293

Ängelholm

Peter

Bertilsson

29165

Kristianstad

Magnus

Billing

26494

Klippan

Sven

Dahlsjö

27177

Löderup

Lars

Hermodsson

23599

Vellinge

Mats

Janström

26034

Mörarp

Stig

Knutsson

29168

Fjälkinge

Lasse

Lasson

27176

Löderup

Tor

Lindén

26295

Ängelholm

Håkan

Lindquist

27595

Sjöbo

Henrik

Lindwall

29169

Fjälkinge

Nils-Arne

Mårtensson

23192

Trelleborg

Filip

Nilsson

25342

Vallåkra

Bertil

Nilsson

27296

Gärsnäs

Nils-Johan

Nilsson

23594

Vellinge

Johan

Nilsson

25354

Mörarp

Niklas

Nimåker

27493

Skurup

Lars

Nordh

27291

Simrishamn

NPG Turessons Lantbruk AB

 

29471

Sölvesborg

Nyhem Jordbruks AB

 

27397

Tomelilla

Christina

Nyström

29167

Fjälkinge

Christer

Ohlsson

24193

Eslöv

Patrik

Olsson

26875

Tågarp

Bengt-Olof

Persson

26395

Farhult

Johan

Persson

27493

Skurup

Hans-Åke

Persson

27172

Löderup

Mårten

Persson

29494

Sölvesborg

Per

Pålsson

24162

Löberöd

Mats

Sonander

24493

Kävlinge

Lars-Åke

Stuhre

23194

Trelleborg

Per-Anders

Tufvesson

27177

Löderup

Patrik

Wijk

26890

Svalöv

Håkan

Välawik

26872

Teckomatorp

Gunnar

Åkesson

24192

Eslöv

 

 
KWS